Співробітників і здобувачів освіти ЖКФКБП інформують про правила поводження з вибухонебезпечними предметами

У Житомирському кооперативному фаховому коледжі бізнесу і права (ЖКФКБП) особливу увагу приділяють проведенню заходів, спрямованих на інформування про безпеку всіх учасників освітнього процесу. Під час воєнного стану це питання стоїть на першому місці! Зокрема, керівництво коледжу та його педагогічні працівники на виконання листа Міністерства освіти і науки України від 22.04.2022 № 1/4408-22 організовують проведення бесід із здобувачами освіти з питань уникнення враження мінами і вибухонебезпечними предметами. Під час таких заходів здобувачів освіти інформують про правила поводження з невідомими предметами і пристроями та правила поведінки в разі виявлення вибузонебезпечних предметів. При цьому студентам нагадують, що під вибухонебезпечними предметами варто розуміти будь-які пристрої, засоби, підозрілі предмети, котрі здатні за певних умов вибухати.

До вибухонебезпечних предметів належать:

 1. вибухові речовини – хімічні з'єднання або суміші, здатні під впливом певних зовнішніх дій (нагрівання, удар, тертя, вибух іншого пристрою) до швидкого хімічного перетворення, що саморозповсюджується з виділенням великої кількості енергії й утворенням газів;
 2. боєприпаси – вироби військової техніки одноразового вживання, призначені для враження живої сили супротивника.
  • бойові частки ракет;
  • авіаційні бомби;
  • артилерійські боєприпаси (снаряди, міни);
  • інженерні боєприпаси (протитанкові і протипіхотні міни);
  • ручні гранати;
  • стрілецькі боєприпаси (набої до пістолетів, карабінів, автоматів тощо);
 3. піротехнічні засоби:
  • патрони (сигнальні, освітлювальні, імітаційні, спеціальні);
  • вибухові пакети;
  • петарди;
  • ракети (освітлювальні, сигнальні);
  • гранати;
  • димові шашки;
 4. саморобні вибухові пристрої:
  • пристрої, у яких застосований хоча б один елемент конструкції саморобного виготовлення:
  • саморобні міни-пастки;
  • міни-сюрпризи, що імітують предмети домашнього побуту, дитячі іграшки або речі, що привертають увагу.

Зазвичай, під час знаходження серійних мін, снарядів, гранат дорослі негайно викликають фахівців, які огороджують район і знешкоджують небезпечні знахідки. Інша справа – підлітки. Природна цікавість спонукає їх до небезпечних експериментів. Тому так важливо пояснити їм наслідки подібних дій, навчити правилам поведінки в таких ситуаціях.

Студенти як дорослі й відповідальні люди мають пам’ятати, що під час знаходження вибухонебезпечного пристрою ЗАБОРОНЕНО:

Необхідно негайно повідомити поліцію або дорослих про знахідку!

Під час прогулянок і подорожей необхідно бути обачним і дотримуватися правил:

 1. ретельно вибирати місце для багаття: на достатній відстані від траншей і окопів, що залишилися після військових дій;
 2. перед розведенням багаття в радіусі п'яти метрів перевірити ґрунт на наявність вибухонебезпечних предметів щупом (або обережно зняти лопатою верхній шар ґрунту, перекопати землю на глибину 40-50 см);
 3. розпалювати вогнище на місцях старих багать не завжди безпечно, адже там можуть виявитися підкинуті військові «трофеї» або такі, що не вибухнули;
 4. у жодному випадку не підходити до знайдених багать, що горять (особливо вночі). У них може виявитися предмет, що може вибухнути.

Практично всі вибухові речовини чутливі до механічних дій і нагрівання. Поводження з ними вимагає граничної уваги й обережності. Варто пам’ятати, що розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці – сапери, допущені до цього виду робіт.

Однією з серйозних загроз сучасного суспільства є тероризм. Майже щоденно здійснюються терористичні акти, внаслідок яких гинуть люди. Більшість цих злочинів здійснюються з використанням вибухових пристроїв. Часто це саморобні, нестандартні пристрої, що їх складно виявити, знешкодити або ліквідувати. Злочинці зазвичай поміщають їх у звичайні портфелі, сумки, банки, пакунки і потім залишають у багатолюдних місцях. У такому разі важко відрізнити сумку з вибухівкою від такої ж, залишеної забудькуватим пасажиром у громадському транспорті. Часто такі міни-пастки мають досить привабливий вигляд. Відомі випадки маскування їх під авторучки, мобільні телефони, гаманці чи дитячі іграшки. Тому бездоглядні предмети в транспорті, кінотеатрі, магазині, на вокзалі вимагають особливої уваги.

Є кілька ознак, що дозволяють припустити, що маємо справу з вибуховим пристроєм. Варто звертати увагу на:

Якщо знайдений предмет видається підозрілим, потрібно повідомити про нього працівників поліції чи ДСНС.

Якщо знайдено забуту річ у громадському транспорті, доречно опитати людей, які знаходяться поряд. Бажано встановити, кому річ належить або хто міг її залишити. Якщо господаря встановити не вдається, потрібно негайно повідомити про знахідку водія (кондуктора). Під час знаходження підозрілого предмета в під'їзді будинку, потрібно опитати сусідів, можливо, він належить їм. При неможливості встановити власника – негайно повідомити про знахідку до найближчого відділення поліції, до військкомату, органів місцевого самоврядування, підрозділу ДСНС за телефонами «101» і «102».

Якщо підозрілий предмет знайдено в коледжі, потрібно негайно повідомити про знахідку адміністрацію.

При знаходженні вибухонебезпечного пристрою:

 1. негайно повідомити чергові служби органів внутрішніх справ, цивільного захисту;
 2. не підходити до предмета, не торкатися та не пересувати його, не допускати до знахідки інших людей;
 3. припинити всі види робіт у районі виявлення вибухонебезпечного предмета;
 4. не користуватися засобами радіозв’язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух);
 5. дочекатися прибуття фахівців; вказати місце знахідки та повідомити час її виявлення.

У випадку, коли в будинку знайдено вибуховий пристрій та здійснюється евакуація:

Якщо будинок (квартира) опинилися поблизу епіцентру вибуху:

Опинившись поблизу місця вибуху, стримайте свою цікавість і не намагайтеся наблизитись до епіцентру, щоб розгледіти або допомогти рятівникам. Найкраще, що можна зробити, це – залишити небезпечне місце. До того ж, варто знати, що зловмисники часто встановлюють вибухові пристрої парами, щоб через деякий час після першого вибуху пролунав другий. Зловмисники розраховують на те, що після першого вибуху на його місці зберуться люди, зокрема представники силових структур, і при повторному вибуху жертв буде набагато більше.

Нагадуємо:

Звертаємо вашу увагу, що для поштової кореспонденції з пластиковою міною характерна надмірна товщина, пружність, вага не менше 50 г і ретельна упаковка. На конверті можуть бути різні плями, проколи, можливий специфічний запах. Також повинно загострити увагу надокучливе бажання вручити лист неодмінно в руки адресата та надписи на кшталт: «розкрити тільки особисто», «особисто в руки», «секретно» тощо. Підозрілий лист не можна відкривати, згинати, нагрівати або опускати у воду.

Також, у ЖКФКБП звернули увагу на поради керівнику закладу освіти, надані Міністерством освіти і науки України. Зокрема, лист від МОН України містив такі рекомендації:

У воєнний час може бути багато випадків телефонних повідомлень про замінування приміщень і виявлення підозрілих предметів, що можуть виявитися вибуховими пристроями.

У такому випадку пропонується провести заходи попереджувального характеру:

Усіх цих інструкцій неухильно дотримуються в ЖКФКБП, дбаючи про безпеку його працівників і здобувачів освіти.

Крім того, усі працівники та здобувачі освіти ЖКФКБП інформовані про те, що в разі виявлення підозрілого предмета потрібно негайно повідомити правоохоронні органи, територіальні органи управління з питань цивільного захисту. До прибуття оперативно-слідчої групи директор коледжу повинен дати вказівку всім знаходитися на безпечній відстані від знайденого предмета. За потреби необхідно евакуйовувати людей згідно з планом евакуації. Потрібно забезпечити можливість безперешкодного під'їзду до місця виявлення підозрілого предмета автомашин правоохоронних органів, співробітників територіальних органів управління з питань цивільного захисту, пожежної охорони, невідкладної медичної допомоги, служб експлуатації, забезпечити присутність осіб, які знайшли знахідку, до прибуття оперативно-слідчої групи. У всіх випадках директор дає вказівку не наближатися, не чіпати, не розкривати і не переміщувати підозрілу знахідку, фіксує час її виявлення.